2721
گسترش دیپلماسی علمی با کشور هم مرز استان

امضای 4 یادداشت تفاهم همکاری مشترک میان دانشگاه‌ رازی و دانشگاه های صاحب نام عراق

دکتر محمدنبی احمدی رئیس دانشگاه رازی به اتفاق هیأت همراه، طی برنامه کاری، با هدف تقویت دیپلماسی علمی، به عراق سفر کردند.

دکتر محمدنبی احمدی رئیس دانشگاه به همراه دکتر مرادخانی مدیر دفتر همکاری‌های علمی بین الملل دانشگاه، دکتر دادفر معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی و دکتر مصطفایی معاون پژوهش و فناوری، از تاریخ۲۰ آذر ماه ۱۴۰۲ به مدت پنج روز کاری به عراق سفر کردند و ضمن بازدید از پنج دانشگاه قاسم الخضرا، بابل، المستقبل، کوفه و کربلا یادداشت تفاهم همکاری منعقد نمودند. 

رئیس دانشگاه رازی سپس به اتفاق هیأت همراه راهی حله (مرکز استان بابل) شد و در کاخ ریاست جمهوری آن شهر مورد استقبال رئیس دانشگاه قاسم الخضرا و هیأت همراه ایشان قرار گرفت.

دکتر احمدی همچنین در ضیافت شامی که به افتخار هیأت اعزامی از دانشگاه رازی ترتیب داده شده بود، حضور یافتند.

این سفر با هدف تعمیق همکاری‌های مشترک علمی، آموزشی، پژوهشی و فرهنگی و گسترش دیپلماسی علمی بین‌المللی صورت گرفته است.

هیأت اعزامی دانشگاه رازی، ۲۱ آذر ماه ۱۴۰۲، در بدو ورود به دانشگاه قاسم الخضرا عراق مورد استقبال رسمی دکتر حسن العوادی، روسای دانشکده‌ها و دانشجویان قرار گرفت.

در ادامه، نشست مشترک دکتر حسن العوادی ریاست دانشگاه قاسم الخضرا عراق با هیأت اعزامی از دانشگاه رازی در راستای تعمیق همکاری‌های مشترک برگزار شد.

در این نشست، دکتر حسن العوادی ضمن خوش آمدگویی ویژه به هیأت دانشگاه رازی به ویژه دکتر محمدنبی احمدی ریاست دانشگاه توضیحاتی را در خصوص معرفی دانشگاه قاسم الخضرا ارائه کرد و به معرفی رؤسای دانشکده‌ها و شرح وظایف آنان پرداخت.

دکتر العوادی با اشاره به سفر اخیر خود به دانشگاه رازی، خشنودی خود را از سطح بالای علمی اساتید و توانمندی‌های  دانشگاه رازی در حوزه های مختلف ابراز کرد.


در ادامه دکتر محمدنبی احمدی رئیس دانشگاه رازی ضمن قدردانی از میهمان نوازی گرم دانشگاه قاسم الخضرا در سخنانی اظهار داشت: ملت ایران و عراق در طول تاریخ همواره با برخورداری از اشتراکات فرهنگی و دینی همزیستی مسالمت آمیز و تعاملات بسیار خوبی داشته‌اند، در سالیان اخیر نیز همکاری کشورهای ایران و عراق برای مبارزه با تروریست‌های داعش را شاهد بوده‌ایم و برادرانمان در خط مبارزه با دشمن حضور داشته‌اند.

وی در ادامه به معرفی دانشگاه رازی و پرداخت و توضیحاتی را در خصوص قدمت و جایگاه دانشگاه در نظام‌های معتبر رتبه‌بندی جهانی ارائه کرد.

رئیس دانشگاه رازی حضور دانشمندان برجسته یک درصد و دو درصد پراستناد جهان، برخورداری از امکانات ارزشمند سخت‌افزاری و نرم‌افزاری را از جمله ظرفیت‌های دانشگاه برشمرد.

دکتر احمدی در ادامه به این نکته تأکید کرد که نگاه کشورهای دنیا در موضوعات مختلف به دو دسته کلی تقسیم می‌شود؛ نگاهی که کشورهای غربی به سرکردگی آمریکا و انگلیس دارند، چپاول‌گرایانه و غارت ثروت و منابع کشورهای منطقه است اما نگاه و تلاش کشورهایی همچون ایران و عراق در حقیقت، نجات بشریت است.

رئیس دانشگاه رازی برقراری ارتباط و همکاری‌های علمی بین دانشگاه‌های دو کشور را نیازمند فراهم نمودن زمینه آشنایی اندیشمندان و استادان طرفین از طریق برگزاری نشست‌ها و همایش‌های مشترک دانست.

وی وجود تبادلات علمی و فرهنگی را از عوامل درخشش علمی مسلمانان در طول تاریخ دانست و بر گسترش تعاملات بین کشورها با استفاده از ابزار دیپلماسی علمی تأکید کرد.

دکتر احمدی با بیان اینکه دانشگاه رازی در سالیان اخیر میزبان دانشجویان عراقی در رشته‌ها و مقاطع تحصیلی مختلف بوده است، افزود: خوشبختانه تجربه مثبتی از همکاری با دانشگاه‌های کشور دوست و برادر؛ عراق، داریم. از سوی دیگر امکانات و زیرساخت‌های مناسبی برای تحصیل دانشجویان غیرایرانی در دانشگاه رازی فراهم شده است.

وی همچنین با اشاره به فعالیت مرکز آموزش زبان فارسی ویژه دانشجویان غیرایرانی در دانشگاه رازی (آزفا) از آمادگی لازم برای برگزاری دوره‌های کوتاه مدت آموزش زبان فارسی به اساتید و دانشجویان عراقی خبر داد.

دکتر احمدی در ادامه از آمادگی کامل دانشگاه رازی برای انجام همکاری‌های جدّی با دانشگاه قاسم الخضرا خبر داد و افزود: ارتقاء رتبه دانشگاه رازی در نظام رتبه‌بندی تایمز و همچنین ورود دانشگاه قاسم الخضرا به این نظام رتبه‌بندی ایجاب می‌کند که هر دو دانشگاه به صورت جدّی در جهت تعاملات دوجانبه حرکت کنند.

همچنین در این جلسه، سایر مدیران دانشگاه‌های رازی و قاسم الخضرا هر یک به بیان شرح وظایف کاری خود، برنامه‌ها و ظرفیت‌های علمی، آموزشی و پژوهشی پرداختند.

از مهمترین محورهای همکاری که در این جلسه مورد تأکید قرار گرفت؛ تدریس دروس مشترک، حضور در هیأت تحریریه ژورنال‌های دانشگاهی، انجام پروژه‌های پژوهشی مشترک، برگزاری همایش‌ها و مسابقات ورزشی مشترک بود که مورد استقبال دانشگاه قاسم الخضرا قرار گرفت و مقرر شد؛ تصمیمات اتخاذ شده در این نشست با هدایت مدیران امور بین‌الملل دو دانشگاه به طور جدّی پیگیری شود.

آغاز فصل جدید همکاری‌های دوجانبه دانشگاه‌های رازی و قاسم الخضرا 

در  ادامه نشست مشترک رؤسای دانشگاه‌های رازی و قاسم الخضرا عراق (دکتر محمدنبی احمدی و دکتر حسن العوادی)، تفاهم‌نامه همکاری دوجانبه به امضای طرفین رسید.

 

همچنین هیأت اعزامی دانشگاه رازی از بخش‌‌های مختلف دانشگاه قاسم الخضرا بازدید به عمل آوردند و از نزدیک با ظرفیت‌ها و امکانات آزمایشگاهی، آموزشی، ورزشی و... در دانشکده‌های این مجموعه آشنا شدند.

رئیس دانشگاه رازی در پایان بار دیگر از میهمان نوازی گرم مسئولان دانشگاه قاسم الخضرا به ویژه دکتر حسن العوادی تشکر کرد.

دانشگاه بابل عراق دومین دانشگاه مورد بازدید هیات دانشگاه رازی بود.این دیدار با حضور دکتر احمدی رئیس دانشگاه رازی و هیأت همراه، دکتر محمد منصور معاون دانشگاه بابل و هیأت دانشگاه در دفتر سالن جلسات حوزه ریاست این دانشگاه برگزار شد و در خصوص امکان تعاملات دو جانبه میان دانشگاه‌های رازی و بابل تبادل نظر صورت گرفت.

هیأت دانشگاه بابل در این نشست آمادگی خود را برای تعمیق همکاری‌های مشترک با دانشگاه رازی اعلام کردند. در پایان تفاهم‌نامه همکاری دوجانبه در حوزه‌های علمی، آموزشی، پژوهشی و فرهنگی به امضای طرفین رسید.

لازم به ذکر است نخستین گروه دانشجویان بین المللی دانشگاه رازی فارغ التحصیلان، اساتبد و کارمندان دانشگاه بابل بودند که هم اکنون بسیاری از آنها عضو هیات علمی دانشگاه بابل می باشند.

در سومین روز سفر هیأت اعزامی دانشگاه رازی به عراق، دکتر محمد نبی احمدی و هیأت همراه، با مسئولان دانشگاه المستقبل دیدار کردند.


این دیدار با حضور دکتر عباس، معاون دانشگاه المستقبل و دیگر مدیران این دانشگاه برگزار شد. در این نشست، طرفین در خصوص محورهای مشترک همکاری‌های دوجانبه رایزنی کردند.


در پایان تفاهم‌نامه همکاری دوجانبه در حوزه‌های علمی، آموزشی، پژوهشی و فرهنگی میان دانشگاه‌های رازی و المستقبل به امضا رسید.
شایان ذکر است؛ دانشگاه المستقبل بزرگ‌ترین دانشگاه جامع خصوصی عراق در استان بابل است.
دانشگاه المستقبل دارای رشته‌های پزشکی و غیرپزشکی است و بسیاری از اعضای هیأت علمی این دانشگاه دانش آموخته دانشگاه رازی هستند.

در ادامه برنامه سفر کاری هیأت اعزامی دانشگاه رازی به عراق، دیدار و نشستی مشترک با حضور رؤسای دانشگاه‌های رازی و کوفه(دکتر احمدی و دکتر یاسر) برگزار شد.

در این دیدار که جمعی از مدیران دانشگاه کوفه و هیأت دانشگاه رازی حضور داشتند، پیرامون محورهای همکاری مشترک رایزنی و تبادل نظر صورت گرفت.

طرفین بر گسترش همکاری‌های علمی بین المللی مشترک در زمینه‌های علمی، آموزشی، پژوهشی و فرهنگی از قبیل تبادل دانشجو و راه‌اندازی نشریات علمی تخصصی مشترک تأکید کردند.

شایان ذکر است؛ دانشگاه کوفه از دانشگاه‌های بزرگ دولتی عراق است که دارای 21 دانشکده در رشته‌های مختلف مهندسی و زمینه‌های غیر مهندسی مانند؛ شاخه هنر و پزشکی و علوم انسانی می‌باشد.

 

در آخرین روز از سفر کاری هیات اعزامی دانشگاه به عراق، دکتر محمد نبی احمدی و هیأت همراه با مسئولان دانشگاه کربلا دیدار کردند.

در نشست مشترک میان رؤسای دانشگاه‌های رازی و کربلا بر تعمیق همکاری‌های مشترک در زمینه‌های علمی، آموزشی، پژوهشی و فرهنگی تأکید شد.

در پایان این دیدار، تفاهم نامه همکاری مشترک میان دانشگاه‌های رازی و کربلا به امضای معاونین آموزشی(دکتر دادفر معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه رازی و دکتر نجم معاون آموزشی دانشگاه کربلا) رسید.

در این سفر کاری ضمن بازدید از پنج دانشگاه مطرح و صاحب نام کشور عراق با چهار دانشگاه یادداشت تفاهم همکاری منعقد گردید.

 

 

 

 

 


شناسه : 11311701