1419

سخنرانی استاد زبان و ادبیّات فارسی دانشگاه سارایو با موضوع مثنوی معنوی

به منظور آشنایی با جایگاه ارزشمند مثنوی معنوی در منطقۀ بالکان، در روز سه‌شنبه 18 اردیبهشت 1403 برنامه‌ای برخط به میزبانی مجازی دانشگاه رازی برگزار گردید.


در این برنامه جناب آقای دکتر منیر درکیچ، استاد زبان و ادبیّات فارسی دانشگاه سارایو در سخنرانی خود با عنوان «جایگاه و حضور چندجانبۀ مثنوی معنوی در فرهنگ بوسنیایی» با اشاره به سه محورِ زبان و ادبیّات فارسی در قلمرو عثمانی، زبان و ادبیّات فارسی در ولایت عثمانی بوسنی و رواج مثنوی در بوسنی، جایگاه مثنوی را در سه جنبۀ تأثیر بر شاعران بوسنیایی، مثنوی‌پژوهی و شرح‌نویسی و سنّت مثنوی‌خوانی در سارایوو و موستار تشریح نمود. این برنامه با استقبال استادان و دانشجویان دانشگاه رازی و پژوهشگرانی از اقصی نقاط ایران و جهان روبه‌رو شد.

لازم به ذکر است آقای دکتر منیر، سرپرست کرسی زبان فارسی و ادبیات فارسی دانشگاه سارایوو، یکی از تدوین کنندگان فرهنگ لغت بوسنیایی به فارسی با بیش از چهل هزار مدخل، شش تالیف و بیش از چهل مقاله پژوهشی به زبان های فارسی، بوسنیایی و انگلیسی، مترجم 11 کتاب به زبان بوسنیایی از جمله گلستان سعدی، تفسیر طبری، مجالس سبعه، فیه ما فیه مولوی و ... می باشد.


 

امور بین الملل از هماهنگی آقای دکتر غلامرضا سالمیان و آقای دکتر مالمیر جهت انجام این سخنرانی تقدیر می نماید.


شناسه : 14434657