به گزارش خبرنگار دفتر همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه رازی، همایش بین‌المللی باستان‌شناسی با همکاری دانشگاه‌های رازی و کپنهاگ و پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور اواخر مرداد ماه ۱۳۹۹ برگزار می‌شود.

دکتر حجت دارابی عضو هیات علمی دانشگاه رازی و عضو کمیته علمی همایش بین‌المللی باستان‌شناسی در این خصوص اظهار داشت:  پیرو تفاهم‌نامه قبلی  بین‌المللی در زمینه باستان‌شناسی، دانشگاه‌های رازی و کپنهاگ، با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور، اقدام به برگزاری همایش بین‌المللی می‌نمایند.


ایشان با اشاره به انجام فراخوان پذیرش مقالات و شرکت در این همایش در داخل و خارج کشور، افزود: همایش بین‌المللی باستان‌شناسی طی ۲۷ لغایت ۳۱ مرداد ماه ۱۳۹۹ در دانشگاه کپنهاگ دانمارک برگزار می‌شود.

دکتر دارابی یادآور شد: تاکنون حجم بالایی از مقالات به دست دبیرخانه همایش در دانشگاه کپنهاگ رسیده است. این همایش با محوریت پروژه مشترک باستان‌شناسی دانشگاه‌های رازی و کپنهاگ در سالهای اخیر در کرمانشاه می‌باشد.

ایشان با اشاره به اینکه باستان‌شنان و صاحب‌نظران از نقاط مختلف دنیا در این همایش حضور خواهند یافت، افزود: در این همایش آخرین اطلاعات و دستاوردهای باستان‌شناسی در زمینه چگونگی شروع کشاورزی در شرق هلال حاصلخیز و منطقه زاگرس ارائه می‌شود.

دکتر دارابی بیان کرد: بر اساس دعوت‌نامه رسمی از سوی دانشگاه کپنهاگ قرار است یک هیات از دانشگاه رازی به عنوان میهمان ویژه در این همایش حضور یابد که در اینصورت بستر برای همکاری بیشتر در زمینه‌های مختلف بین دو دانشگاه فراهم می‌شود و این موضوع در سایه حسن نظر مسئولین دانشگاه جهت توسعه همکاری‌های بین‌المللی دانشگاه رازی و تحقق برنامه راهبردی همه جانبه دانشگاه اهمیت دارد.

شایان ذکر است؛ دانشگاه‌های رازی و کپنهاگ از سال ۱۳۹۵ پروژه مشترک باستان‌شناسی به سرپرستی دکتر حجت دارابی و دکتر توبیاس ریشتر (به نمایندگی از دو دانشگاه) در کرمانشاه انجام داده و قرار است در سال جدید میلادی نتایج نهایی آن در قالب کتاب انتشار یابد. همچنین تاکنون مقالات متعددی به زبان‌های فارسی و انگلیسی از نتایج اولیه این پروژه منتشر شده است. علاوه بر این، از محل اعتبار پروژه مذکور که توسط طرف دانمارکی تامین شده، تجهیزات مختلف آزمایشگاهی و غیرآزمایشگاهی به دانشگاه رازی اهدا و واگذار شده است و طبق تفاهم‌نامه تهیه محل اسکان برای هیات مشترک توسط دانشگاه رازی انجام یافته است.

 

آخرین اخبار