نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

دانشکاه رازی موفق به دریافت کد "اراسموس پلاس" برای تبادل استاد و دانشجو شد

دانشکاه رازی موفق به دریافت کد "اراسموس پلاس" برای تبادل استاد و دانشجو شد


 

مدیر دفتر همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه رازی گفت: دانشگاه رازی موفق به دریافت کد بورسیه «اراسموس» برای تبادل استاد و دانشجو شد.

 

 

دکتر طیبه ناصری در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه رازی اظهار داشت: با پیگیری دفتر همکاری‌های علمی بین‌المللی و در پی گسترش فعالیت‌های بین‌المللی، دانشگاه رازی موفق به دریافت کد اراسموس برای تبادل استاد و دانشجو شده است.

   مدیر دفتر همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه رازی توضیح داد: در سال ۱۹۸۷ میلادی اتحادیه اروپا برنامه‌ای را تدوین نمود که بر اساس آن دانشگاه‌های اروپایی باید با اعطای بورس‌های تحصیلی، نیروی انسانی جوان از کشور‌های غیر اروپایی جذب کنند، این برنامه که برنامه «اراسموس» نام داشت در فناوری‌های پیشرفته شروع به جذب نیروی انسانی کرد.

   دکتر ناصری افزود: هم‌اکنون بورس‌های تحصیلی این برنامه از معتبرترین بورس‌های تحصیلی در جهان محسوب می‌شود و بدلیل توجه خاص کشور‌های اروپایی، فارغ‌التحصیلان این طرح‌ها از فرصت‌های شغلی خوبی در اروپا و حتی کشور‌های آمریکا و کانادا برخوردار هستند.

   وی همچنین با اشاره به مشارکت بیش از ۳۰ کشور اروپایی در اجرای طرح «اراسموس»، اذعان داشت: در این بین، کشور‌های اسپانیا، ایتالیا، آلمان و فرانسه پرجاذبه‌ترین مقاصد برای دانشجویان مشمول این طرح به حساب می‌آیند، اما فرصت‌های بسیاری نیز در کشور‌هایی همچون اسلوونی، کرواسی، نروژ و مالت وجود دارد. دوره تحصیلی (که در این برنامه ۲ سال است) به دو بخش یک ساله تقسیم شده و دانشجویان ملزم به گذراندن سال اول در یک کشور (در یک گرایش خاص) و سال دوم در کشور دیگر (در گرایشی دیگر) هستند.

   دکتر ناصری بیان کرد: دانشجویان در انتخاب گرایش و کشور مقصد مختار بوده و برحسب علاقه این انتخاب صورت می‌گیرد و به هر دانشجو کمک هزینه‌ای معادل با ۲۱ هزار تا ۴۲ هزار یورو براساس مدت آموزش اختصاص می‌یابد. بنابراین فرصتی در اختیار آن‌ها قرار خواهد گرفت که با سبک‌های زندگی، فرهنگ‌ها و زبان‌های اروپایی آشنا شوند.

   وی افزود: متقاضی جهت استفاده از طرح «اراسموس»، میبایست در حال تحصیل در یکی از مقاطع دانشگاهی باشد با این نکته که حتماً باید سال اول تحصیلی خود را به پایان برساند. دانشجوی مشمول برای دانشگاهی که موقتاً به آن منتقل می‌شود مجبور نیست که شهریه اضافی پرداخت کند.

    در پایان دکتر ناصری بیان کرد: ویژگی دیگر «اراسموس» در آن است که دانشجو برای جابجایی یا کار در کشور مقصد می‌تواند کمک هزینه‌ای نیز دریافت کند. از شرایط دریافت این بورسیه تسلط بر زبان انگلیسی (نمره آزمون آیلتس حداقل 5.6 به همراه حداقل نمره 6 در آزمون نوشتاری) می‌باشد. همچنین اولویت پذیرش در این بورسیه با متقاضیانی است که مدرک تحصیلی خود را در رشته‌هایی همچون ریاضیات، فیزیک، علوم کامپیوتر و کنترل اتوماتیک کسب کرده باشند.